Eğitim

Öğrenim Kredisi Yapılandırması Nasıl Olur?

Öğrenim kredisi, devlet tarafından üniversite öğrencilerine her ay ödenmekte olan para desteğidir. Geri ödeme şartı ile üniversite öğrencilerine verilmekte olan bu ödenek, kişi okulundan mezun olduktan 2 yıl sonra taksitler halinde ödenmeye başlanmaktadır. İş bulmak konusunda zorluk çeken birçok üniversite mezunu ise öğrenim kredisini geri ödeme aşamasında birçok zorlukla karşı karşıya kalabilmektedir. Bu aşamada öğrenim kredisi yapılandırma başvurusu yapmak mümkün olmaktadır.

Öğrenim Kredisi Yapılandırma Nedir

Öğrenim kredisini ödeyemeyen kişiler için mevcut borcu yeniden taksitlendirme işlemine öğrenim kredisi yapılandırması adı verilmektedir. KYK borç yapılandırma işlemlerinden biri olan öğrenim kredisi yapılandırma, mevcut kredi borcunu ödeyemeyen her üniversite mezunu tarafından başvurulabilecek bir işlemdir. Kredi yapılandırma işleminde borcunuz için 6, 9, 12 ve 18 taksit seçeneği size sunulmaktadır. Her taksit seçeneği için de belirli faiz oranları belirlenmektedir. Öğrenim kredisi borcunuzu yapılandırdığınızda, taksitleri iki ayda bir ödemeniz gerekmektedir. Yani borcunuzu 6 aya böldürdüğünüzde taksitleri tam olarak 12 ay sonra bitirmiş olacaksınız. Bu yüzden öğrenim kredisi taksitlerini yapılandırırken bu seçeneği de göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra öğrenim kredisi yapılandırması yaptırdığınızda taksit sayısını arttırma gibi bir seçeneğiniz de bulunmayacaktır. Bu yüzden taksit sayınızı iyi belirlemenizde yarar olacaktır. Toplu bir şekilde ödeme yapmak isteyen ve taksit sayısını azaltmak isteyenler için ise bu mümkün olabilmektedir.

Yapılandırma İşleminde Uygulanan Faiz Miktarları

Öğrenim kredinizi 6, 9, 12 veya 18 ay taksite böldürdüğünüzde belirli bir katsayı ile bu tutar çarpılmakta ve borcunuza bir miktar faiz işlemektedir. Taksit sayısı arttıkça uygulanan faiz miktarı da haliyle artış göstermektedir. Faiz artışı tablosuna bakacak olursak;

  • 6 taksitlik yapılandırmada 1,045
  • 9 taksitlik yapılandırmada 1,083
  • 12 taksitlik yapılandırmada 1,105
  • 18 taksitlik yapılandırmada 1,150 gibi bir sonuç ortaya çıkmaktadır.

Öğrenim Kredisi Yapılandırma Başvurusu

Öğrenim kredisi yapılandırması için internet üzerinden KYK sitesine başvuru yapmanız mümkündür. Bununla birlikte Vergi Dairesine posta yoluyla ya da şahsen ulaşarak da öğrenim kredisi borcunuzun yapılandırılmasını talep edebilirsiniz. Öğrenim kredi yapılandırma son tarih bilgilerini KYK resmi sitesinden detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı