Sağlık

Müzik İle Kendimizi Yerine Getirme

Önceki çağlardan bu yana biliniyor ki müzik psikolojik açıdan pek çok rahatsızlığın ilacıdır. Müziğin psikolojik rahatsızlıklar üzerinde etkisi oldukça yüksektir.

Osmanlı döneminde müzik ile tedavi yöntemi yaşandığı sıralar o dönem en parlak dönem olarak bilinmiştir. 2. Beyazıt tarafından inşa edilmesini istediği Hayrettin’e buyurduğu külliyenin akıl hastası bölümündeki rahatsız insanları müzik ile tedavi etme yöntemi kimse tarafından unutulmamakta. Müziğin tedavi de gücü oldukça yüksektir.

Müziğin insan ruhu üzerindeki etkisinin olduğu biliniyor. Bazı psikolog doktorlar tarafından hastalarına yapılan uygulamalarda müzik dinletiliyor ve kalp ritimleri kontrol altında tutuluyor, buna göre ise doktorlar belirtileri takip altında alarak hangi müzikte insanın iyi olduğunu belirliyor ve bu durumda hasta kişi tarafından da tedaviye yanıt verilmiş oluyor.

Burçlara Göre Müziğin Tedavi Yönünden Etkileri

Müzik konusunu ele alarak araştırma yapan bazı uzmanlar, müziğin konuşmadan önce de olduğunu söylenildi.

Müzik ve dansın  Türk tarihi  ve kültüründe önemli rolü bulunmaktadır. Geçmişten günümüze kadar makamların olumlu etkisi olduğu ve stres hormonlarını azalttığı etkisine rastlanmıştır. Açıklandığı gibi eskiden şifahane denilen kurumlarda hastalar müzik ile tedavi edilirdi.

Oğlak ve Yay Burcu, Nihavend Makamında yerini belirler. Akıl hastalarında önemli rolü olduğu net şekilde bilinmektedir. Kuvvet ve barış duygusu verir.

Koç Burcu,  Rast Makamı soğuk organlar olan kemik beyin ve yağlarla etkisi bulunmaktadır. Fazla uykunun önüne geçer. Düşük nabzın yükselmesini sağlar. Akıl hastalarına karşı da önemli etkisinin bulunduğuna yer verilmektedir.

Terazi Burcu, Rahavi Makamı seher zamanında ve ikindi vaktinde etkilidir. Balgamdan oluşan hastalıklara ve akıl hastalarına faydalıdır. Doğuma ise yardımı vardır. Duygusu ise sonsuzluk ve yer çekiminden kurtulmadır.

Akrep ve Koca Burcu, Hüseyni Makamı kalp ciğer ve ruhların iltihabını söndürmesi ile yok eder. Özelliği mide hareketi gidericidir. Mert bir ifadesi bulunur. İç organlarda etkilidir.

Yay Burcu, Hicaz makamı yatsıdan sabaha kadar olan zamanda etkilidir. Kemiklere beyne ve çocuklarda tedavi edici özelliği bulunur.  Verdiği duygu alçakgönüllülüktür.

Balık Burcu, Uşşak Makamı kalp ayak rahatsızlıklarına faydalıdır. Kahramanlık, sevinç ve gülme duyguları verir. Çok eski makamlardandır. Uykuda fayda sağlaması ile birlikte gevşeme hissi oluşturur.

Aslan Burcu, Büzürk Makamı zihni temizler korkuyu ve vesveseyi uzaklastirir. Fikre dayalı yön belirtir. Güç kazandırır

Başak Burcu,  Zengüle Makamı gün batımından sonra etkili olur. Beyin ve ruh hastalıklarında tedavisi bulunmaktadır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı