Sağlık

Adet Sancısı Nasıl Geçer?

Kadınların büyük bir çoğunluğunda regl döneminde hissedilen, bazı kadınlarda ise hayatı olumsuz etkileyecek kadar şiddetli olan adet sancısı aslında herhangi bir sağlık sorunun nedeni değil. Belli bir yaştan sonra ortaya çıkan ve gittikçe artan ağrılar dışındaki diğer adet sancıları normal kabul edilmektedir. Sadece farklı bünyeler için farklı şiddette sancı söz konusudur. Bu konuyla ilgili adet sancısı nasıl geçer bitkisel tedavi nedir? gibi sorular kadınların en çok sorduğu sorulardır.

Adet Sancısının Nedenleri

Tıpta dismenore olarak adlandırılan adet sancıları kadınların yarısından fazlasında gözlemlenmektedir. Bu kadınların dörtte biri ise adet sancısını hayatlarını olumsuz etkileyecek şekilde hissetmektedirler. Adet sancısı nedenleri rahimdeki kasılmalara bağlıdır. Prostoglandin adı verilen kimyasallar rahimdeki kanamanın köntrollü atılması için rahmin kasılmasını sağlar. Ağrı olarak hissedilen şey de işte rahimdeki bu kasılmalardan dolayı rahme giden kanın ve oksijenin azalmasıdır. Aslında kasılma tüm kadınlarda olmaktadır fakat kadınların bazıları bunu ağrı olarak hissetmektedirler. Bu ise genellikle psikolojik nedenlere ve ağrı algısına bağlıdır.

Adet Sancısı Sırasında Yapılması Gerekenler

Adet sancısı yaşayan kadınlar bazı yöntemleri uygalayarak bu durumdan kurtulabilirler. İlk olarak, hayatı her anlamda daha sağlıklı hale getireceğini göz önünde bulundurarak spor yapmaya özen gösterilmelidir. Bunun yanı sıra ağrının kasılma sonucu ortaya çıktığını unutmayın. Bu nedenle de gevşemek için bazı egzersizler yapmak gerekir. En bilinen gevşeme egzersizi ise düz bir zeminde uzanarak derin ve yavaş nefes almak suretiyle tüm vücudu bacak, kalça, karın, kol ve boynun sırasıyla gevşetilmesidir. Sancılar sırasında uyumak da iyi gelecektir. Bunun yanı sıra kan dolaşımını hızlandıracak bir başka yöntemi daha uygulayabilirsiniz. Rahim bölgesinde kan dolaşımını hızlandırmak için sıcak su torbası uygulayabilir, ılık duş alabilirsiniz.

Peki, beslenme açısından adet sancısı için ne yapılmalı? Net bir bilimsel veriye dayanmasa da B ve E vitaminlerinin adet sancıları üzerinde olumlu etkisinin olduğu söylenmektedir. Ayrıca, magnezyum içeren yiyecekler tüketilmesinde de fayda var. Su tüketimini azaltmamak, kafeinli içeceklerden ve çaydan uzak durmak gerekir. Eğer çay içilecekse de kasları gevçetici özellikleri olan rezene ve papatya çaylarının tüketilmesi tavsiye edilir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı